Villa Manin

Villa Manin

villa manin

Majestátní stavba Villa Manin se nachází v Passariano v obci Codroipo v provincii Udine, je jedním z nejvýznamnějších uměleckých památek a je jedním z nejoblíbenějších symbolů cestovního ruchu a kultury této oblasti.

Stavba byla dokončena v 17. století šlechticem Ludovico I Manin, aby oslavil bohatství a moc rodiny Manin.

Soubor se skládá z centrální stavby, která byla rodinným domem, a několika okolních budov postavených v pravém úhlu k hlavní budově. Ve východním křídle byly původně umístěny sklepy a sýpky, zatímco stáje byly v západním křídle, kde dnes sídlí muzeum kočárů.villa manin

Tento majestátní komplex v Passariano byl vždy úzce spojen s místními historickými a politickými událostmi: na konci 18. století, za vlády posledního benátského dóžete Ludovico Manin (1789 - 1898) si Napoleon Bonaparte vybral tento komplex jako generální ředitelství francouzských vojsk během italské kampaně.

Byla zde také podepsána tzv. "smlouva Campoformido" (17. října 1797) která určovala konec Benátské republiky ve prospěch habsburské monarchie.

Tato změna nevyhnutelně přinesla úpadek a konec dynastie Manin, který nakonec vyústil ve zhoršení stavu vily, kvůli zmenšujícímu se rodinnému majetku. Ve druhé polovině 20. století byl dům odkoupen a nyní jej vlastní autonomní oblast Friuli Venezia Giulia.

Návštěvníci mohou obdivovat předsíň, která je bohatě zdobena freskami, Triumph jara v centrální kruhové desce a mytologické výjevy na jednobarevném pozadí na stěnách namaloval Louis Dorigny (1654-1742) , jeden z nejvíce vyhledávaných malířů té doby.

Centrální salon byl svědkem mnoha historických setkání a akcí. Nádherné velké lustry, které rozsvítí celé přízemí jsou vyrobeny ze skla Murano.

Návštěva Villa Manin villa manin foto 03vám také dává možnost nahlédnout do stálé muzejní sbírky: Coach Museum a zbrojnice. Armory (které patří do občanských muzeí Udine) obsahuje nádhernou sbírku zbraní a zbrojí z různých částí světa.

Interiér nádherné kaple, zasvěcené apoštolovi Saint Andrew byl navržen Domenico Rossi (1657-1737). Kaple je vyzdobena v barokním slohu, uvnitř jsou sochy od Giuseppe Torretti z let mezi 1719 a 1723, zatímco majestátní sakristie se může pochlubit dvěma temperovými malbami na dřevěné desce, velké umělecké hodnoty, které maloval Francesco Fontebasso v první polovině 18. století.

Villa Manin je umístěna v 18-hektarovém parku, který je nedílnou součástí monumentálního komplexu. Krajina v Passariano byla navržena ve stylu barokních zahrad a obsahuje prvky, které byly typické pro francouzský repertoár.

Cena vstupného je 8Eur, snížená 5Eur. V pondělí je zavřeno, jinak otevírací doba:

  • pondělí až pátek 10-13 / 15-19 hod
  • sobota a neděle (a svátky) 10-20 hod

Adresa: Villa Manin, Piazza Manin, 10, 33033 Codroipo Udine, Itálie, mapka s cestou (40km severně, 45 minut jízdy autem)

Oficiální web: http://www.villamanin-eventi.it/

Napište nám svůj postřeh

Kam dál

 
 

Reklama

O nás

Jsme rodina se dvěma dětmi a rádi jezdíme po výletech. Občas nějaký pořádně popíšeme a uděláme k němu www stránku. Většinu věcí co tady najdete, jsme sami viděli a zažili. Ostatní jsme si našli a nastudovali z internetu v rámci přípravy na cestu. Doufáme, že vám uvedené informace pomohou.

Určitě ale nevíme vše, takže pokud máte pocit, že je vhodné říci něco dalšího, neváhejte se o své osobní zkušenosti podělit v diskusi pod jakýmkoli článkem.

Pokud se vám náš web líbí, budeme rádi, když jej doporučíte dalším známým a kamarádům.

Informace zde jsou nekomerčí s cílem poradit jak si co zařídit nejlevněji nebo sami. Pokud se přesto rozhodnete využít nějakou komerční službu (hotel, cestovní kancelář,...), pak nás můžete podpořit, tím že jejich stránky navštívíte kliknutím na některý odkaz či banner v textu.